Pensjonat w pięknym ogrodzie

Willa Victoria usytuowana jest u zbiegu trzech ulic: Mickiewicza , Lorentowicza i Szmurły. Nasz pensjonat otoczony jest ogrodem o powierzchni ponad 3 tys m2. Jest to największy i najpiękniejszy prywatny ogród na terenie Ciechocinka.willa-victoria-ciechocinek-027

Nasz ogród urządzony jest w stylu angielskim – nastawionym na swobodę i naturalność. Zgromadziliśmy w nim ponad 500 drzew i krzewów. Dobór roślin nie jest przypadkowy. Rośliny są sadzone w taki sposób, aby zapewnić różnorodność co do wielkości, kształtu, barwy i pokroju. Występują tu zarówno rośliny liściaste, jak też iglaki, bluszcze i byliny. Niektóre rośliny poddawane są zabiegowi strzyżenia w celu uzyskania pożądanego kształtu; inne są szczepione na odpowiednich podkładkach, w wyniku czego otrzymuje się dekoracyjne rośliny o formie zwisającej.

Ogród jest interesujący o każdej porze roku – zawsze można znaleźć w nim coś ciekawego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOgród wiosną

Już bardzo wczesną wiosną zakwitają w nim pierwsze kwiatki – białe przebiśniegi. A zaraz po nich intensywnie szafirowe przylaszczki i szafirki. Innymi zwiastunami wiosny są bazie na parasolowatych wierzbach i miękkie kotki kwitnącej leszczyny. Wkrótce po nich zakwitają różowe migdałki, których kwiatki oblepiają gołe jeszcze, pozbawione liści gałązki.

Zwykle w porze weekendu majowego (choć bywają odchylenia zależne od pogody w danym roku) przychodzi pora na kwitnienie lilaków (mamy jeden pełny biały), ozdobnych fioletowych śliw, pigwowca i złotokapów. Jest to też okres zakwitania tulipanów, których purpurowy kolor pięknie kontrastuje z zielenią trawy.

Przełom wiosny i lata należy bezspornie do jaśminu, który roztacza swój intensywny zapach na cały ogród.

Ogród latem

willa-victoria-ciechocinek-019Początek lipca to zwykle okres kwitnienia (na żółty kolor) ciemnofioletowych berberysów. Wkrótce potem zakwitają juki karolińskie wystrzeliwując metrowej długości pędy oblepione drobnymi kwiatkami, co sprawia, że wyglądają jak olbrzymie białe maczugi. W końcu lipca zakwitają różowe baldachy tawuły i żółte kwiatki pięciorników, a także perukowce spowijające całe krzaki mgiełką delikatnych amarantowych kwiatostanów. Kwitną też wtedy zwykle drzewa jarzębów mączystych i kaliny (na biało). Na przełomie lipca i sierpnia zakwita też lipa wabiąca pszczoły swym słodkim aromatem.

willa-victoria-ciechocinek-030Dodatkowym elementem dekoracyjnym ogrodu są dwa oczka wodne. W pierwszym zamontowana jest fontanna podświetlona wieczorem a w drugim pływają czerwone rybki i rosną nenufary kwitnące przez całe lato.

Ogród jesienią

Lato szybko mija i nadchodzi jesień, a wtedy do głosu dochodzą drzewa i krzewy wyróżniające się kolorowymi owocami. Można tu wymienić żółtoowocowy pigwowiec oraz wydające czerwone owoce berberysy, dzielniki, pęcherznice i jarzęby. Jesienią ogromne wrażenie robi także ściana ciemnoczerwonego bluszczu pokrywającego mur okalający ogród od strony wschodniej. Urokliwy jest też wtedy octowiec z przebarwiającymi się na czerwono liśćmi i mnóstwem amarantowych czubów na końcach gałązek.

Wrażenie potęguje widok olbrzymich cisów z ogromna ilością nasion w czerwonych osnówkach.

Ogród zimą i w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Nasz ogród jest piękny także zimą – nie tylko za sprawa puszystych czap śnieżnych i szadzi, ale także dzięki wystrojowi świątecznemu w okresie Bożego Narodzenia. Corocznie, od 6 grudnia do 6 stycznia nowego roku około stu drzew i krzewów jest przystrojonych kolorowymi, świecącymi lampkami choinkowymi. Wieczorem ogród wygląda jak z Baśni 1000 i jednej nocy. Także budynek w tym okresie jest świątecznie udekorowany zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, co zapewnia Naszym Gościom miłą świąteczną atmosferę.

Piękno świątecznego wystroju oraz nasz wkład pracy zostały docenione nie tylko przez Naszych Gości ale także przez lokalne władze samorządowe. Od wielu lat zdobywamy wyróżnienia w konkursie na najładniejszą dekorację świąteczną organizowanym przez władze miasta Ciechocinka.