Tężnie w Ciechocinku

Tężnie w Ciechocinku to unikatowa na skalę Europy i Świata konstrukcja – największa w Europie budowla służąca do odparowywania solanki. Tężnie powstały pod koniec XIX wieku – składają się z trzech drewnianych budowli formujących kształt podkowy. Na wbitych w ziemię, dębowych palach (jest ich około 7 tysięcy) osadzone są świerkowo-sosnowe ramy wypełnione tarniną. Tężnie mają w sumie ponad 1 700 m długości i prawie 16 metrów wysokości. Tężnie są czynne około 10 miesięcy w roku zależnie od pogody.

Fontanna Grzybek

Źródło (źródło nr 11 – w centrum Ciechocinka widoczne jako fontanna „Grzybek”) wtłacza na szczyt tężni solankę – a ta spływając po bokach tężni paruje. Dzięki intensywnemu parowaniu wokół tężni tworzy się specyficzny mikroklimat – nasycone jodem powietrze posiada lecznicze właściwości. Goście i kuracjusze odwiedzający tężnie i fontannę „Grzybek”, mogą spacerować wokół tych obiektów zażywając odpoczynku.

Tężnie w Ciechocinku

Mikroklimat wokół tężni jest bogaty w cząsteczki jodu, bromu i ozon. Inhalacja w Ciechocinku ma pozytywny wpływ na różne dolegliwości i schorzenia:

  • choroby dróg oddechowych
  • choroby i zaburzenia tarczycy
  • problemy z ciśnieniem krwi
  • ma działanie bakteriobójcze